KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
uświetniający 140. Rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego
Szymanowski i Jemu współcześni
14 września 2022 r., środa, godz. 18.00
Sala widowiskowa COK Dom Narodowy w Cieszynie
Wykonawcy:
Tomasz Orlow – fortepian
ks. Paweł Sobierajski – baryton
Mirella Malorny-Konopka – fortepian
Adam Mokrus – skrzypce
Grażyna Durlow – prowadzenie
W programie:
K. Szymanowski – Daleko został cały świat op. 2 nr 1
K. Szymanowski – W mym sercu op. 20 nr 4
K. Szymanowski – Romans op. 23 na skrzypce i fortepian
M. Karłowicz – Pamiętam ciche, jasne, złote dnie op. 1 nr 5
M. Karłowicz – Mów do mnie jeszcze op. 3 nr 1
E. Młynarski – Mazur G-dur op. 7 na skrzypce i fortepian
I. J. Paderewski – Melodia op. 16 nr 2 na skrzypce i fortepian
T. Orlow – Suita na tematy Karola Szymanowskiego (prawykonanie)

Tomasz Orlow – organista, pianista
Organista, pianista, improwizator, organolog i organmistrz. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. J. Gembalskiego. W latach 1999/2000, jako stypendysta Fundacji Kultury, doskonalił swoje umiejętności improwizatorskie w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorf, w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku oraz laureatem I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych. Tomasz Orlow prowadzi żywą działalność koncertową w kraju i za granicą związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej (nagrania CD improwizowanych koncertów live). Od wielu lat współpracuje z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Tomasz Orlow zajmuje się również działalność pedagogiczną na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Wykłada interpretację literatury organowej oraz improwizację. Jest autorem wykładów i publikacji poświęconych improwizacji organowej i organologii.

Paweł Sobierajski – baryton
Duchowny diecezji sosnowieckiej, duszpasterz środowisk twórczych, artysta śpiewak, wykładowca akademicki, pedagog i psycholog muzyki, trener komunikacji interpersonalnej. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (profesor Akademii Muzycznej, doktor habilitowany sztuk muzycznych, wokalista – baryton) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (psychologia muzyki). Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) oraz Trnavie (Słowacja) ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Współpracuje z wieloma pianistami, organistami, dyrygentami i orkiestrami, uczestnicząc w licznych koncertach oraz festiwalach muzycznych. Występuje na Litwie, Słowacji, Białorusi, w Czechach, Austrii, Francji, Belgii, Anglii, we Włoszech oraz w kraju, wykonując szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy, arie operowe oraz pieśni ze światowego repertuaru. Jest także jurorem konkursów wokalnych, organizatorem oraz konferansjerem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (PSPŚ), European Vioce Teachers Association (EVTA) oraz Polskiego Towarzystwa Teologicznego (PTT). Na Wydziale Wokalno-Aktorskim katowickiej Akademii Muzycznej prowadzi klasę śpiewu solowego. Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria (AM Katowice), Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak (Rabka-Zdrój) oraz Festiwalu Wokalno-Instrumentalnego Muzyka Na Szlaku Świętokrzyskich Zabytków Sakralnych. Jest także współzałożycielem kwintetu Servi Domini Cantores, grupy wokalnej tworzonej przez pięciu duchownych, absolwentów wokalistyki polskich akademii muzycznych, z którymi prowadzi ożywioną działalność artystyczno-ewangelizacyjną. Od roku 2000 działa intensywnie na polu szkoleń pedagogicznych i psychologicznych wśród młodzieży, rodziców, seniorów, nauczycieli, wychowawców, studentów i nauczycieli akademickich, duchowieństwa, białego personelu szpitali i poradni specjalistycznych, wolontariuszy niemedycznych, menedżerów, brokerów, pracowników administracji samorządowej.

Mirella Malorny-Konopka – pianistka
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz w klasie kameralistyki prof. Reginy Strokosz-Michalak. Współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami, m.in. Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach). Jest laureatką licznych nagród za wyróżniający akompaniament. Występowała na wielu festiwalach, wśród których wymienić można m.in.: Festiwal Puzonowy w Warszawie, Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwale „Tydzień Talentów” i „Bravo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Ave Maria” w Czeladzi, „Belcanto per sempre” we Włocławku, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Festiwal Sinfonii Varsovii „Lato na Grochowskiej”, „Żywieckie Suwakowanie” w Żywcu i inne. W charakterze pianisty konkursowego brała udział m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki „Ars et Gloria” w Katowicach, Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Międzynarodowym Konkursie im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Jako solistka występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz z Orkiestrą „Musici di Silesia”. W 2017 roku, wraz z Jakubem Urbańczykiem, tubistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, nagrała płytę zawierającą utwory Lebedjewa, Williamsa, Szweda i Gregsona na tubę solo z towarzyszeniem fortepianu. Płyta została wydana w 2018 roku przez wytwórnię płytową DUX. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Pracą pedagogiczną obecnie związana jest z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Adam Mokrus – skrzypek
Skrzypek, kameralista, pedagog i dyrygent. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Pawła Puczka i Beaty Warykiewicz-Siwy oraz na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Swoje umiejętności wiolinistyczne doskonalił podczas studiów podyplomowych pod kierunkiem Piotra Pławnera, a także na kursach mistrzowskiej interpretacji prowadzonych przez Konstantego Andrzeja Kulkę, Stefana Kamasę i Romana Jabłońskiego, podczas Musica Festa Gedaniae w Gdańsku, gdzie otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego uczestnika. W ramach działalności solistyczno-kameralnej uczestniczył w koncertach i festiwalach w kraju i za granicą (Chiny, Belgia, Francja, Litwa, Niemcy, Ukraina, Włochy), występując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi. W latach 2003-2009 pełnił funkcję koncertmistrza orkiestry symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych zatrudnionym w katowickiej Akademii Muzycznej, zajmuje się więc także działalnością pedagogiczną, poza uczelnią również w szkołach muzycznych w Rybniku i Katowicach. Wielokrotnie prowadził warsztaty i kursy mistrzowskiej interpretacji oraz brał udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. W 2013 roku został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi także działalność dyrygencką, współpracując z Filharmonią Śląską, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską.