O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” narodził się spontanicznie, tak z chęci i potrzeby zorganizowania pięknej imprezy muzycznej, jak i z głębokiego przekonania, że Cieszyn jest właśnie tym miejscem, w którym festiwalowa idea ma szanse być realizowaną teraz i w przyszłości.

Pojawił się w gronie znaczących wydarzeń artystycznych w roku 1992. Formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców.

Stałymi scenami festiwalowymi są: cieszyńskie kościoły, Teatr im. Adama Mickiewicza, sale koncertowe Domu Narodowego i Państwowej Szkoły Muzycznej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, a także malownicze plenery – cieszyński rynek i Wzgórze Zamkowe. Realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej (Interreg III A Czechy-Polska) projekt Ciesz się Cieszynem - Transgraniczny Blok Międzynarodowego Festiwalu „Viva il canto”, umożliwia organizację imprez festiwalowych także w Czeskim Cieszynie.

Na Festiwalu „Viva il canto” często pojawiają się młodzi artyści. Od wielu lat organizatorzy dbają szczególnie o promocję młodych śpiewaków, którzy mają szansę zaistnieć na festiwalowych scenach w Cieszynie, jak również wystąpić obok najwybitniejszych wykonawców. W ostatnich latach pojawiła się także idea warsztatów i kursów mistrzowskich organizowanych z dużym powodzeniem dla młodych artystów.

Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem festiwalu jest Małgorzata Mendel. Do roku 2005 organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva il canto” z siedzibą w Cieszynie, a wieloletnim dyrektorem artystycznym - wybitny śpiewak, Kałudi Kałudow. W latach 2004 - 2007 funkcję dyrektora programowego pełnił Paweł Orski. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie.

stowarzyszenie via musica