Wielkie święto muzyki wokalnej już po raz trzydziesty
we wrześniu w Cieszynie
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki wokalnej w Polsce – „Viva il canto” odbędzie się we wrześniu nad Olzą. W programie wyjątkowej, jubileuszowej edycji znalazła się m.in. wyśmienita gala z największymi przebojami operowymi, znakomita inscenizacja „Zemsty Nietoperza”, jedno z najpiękniejszych dzieł oratoryjnych, czyli „Mała msza uroczysta” Rossiniego, koncert XIX i XX-wiecznych pieśni polskich i ukraińskich, a także prawykonanie suity inspirowanej muzyką Szymanowskiego.

Jubileuszowa edycja
Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest w Cieszynie od 1992 roku. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew. Na przestrzeni 30 lat debiutowała i wystąpiła tu cała plejada najznakomitszych artystów pochodzących z Polski, a także z wielu krajów Europy i świata, m.in.: śpiewacy – Michelle Melinda Crider, Izabella Kłosińska, Barbara Kubiak, Hasmik Papian, Elisabetta Fiorillo, Urszula Kryger, Anna Lubańska, Małgorzata Walewska, Ewa Podleś, Jadwiga Rappé, Krystyna Szostek-Radkowa, Stefania Toczyska, Francisco Casanova, Kałudi Kałudow, Wiesław Ochman, Zachos Terzakis, Andrzej Dobber, Andrzej Hiolski, Jorma Hynninen, Artur Ruciński, Adam Kruszewski, Yalun Zhang, Paata Burchuladze, Matti Salminen, Rafał Siwek, Aleksander Teliga, Romuald Tesarowicz; dyrygenci – Tomasz Bugaj, José Maria Florencio, Tadeusz Kozłowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Philip Simms, Stefan Stuligrosz, Antoni Wit i bardzo wielu innych. Jubileuszową, trzydziestą edycję, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w ubiegłym roku, zaplanowano na wrzesień 2022. Między 10-16 września, na zakończenie lata, spotkamy się – tradycyjnie – w Cieszynie nad Olzą, by na kilka dni zaczarować miasto śpiewem – zapraszają organizatorzy.
Setka artystów i tuzin przebojów!
„Viva il canto” zawsze słynął z pięknych i realizowanych z dużym rozmachem koncertów galowych. Podczas tegorocznej jubileuszowej i wieńczącej festiwal gali zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak: „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. To te fragmenty operowe, które wszyscy znamy i na które z niecierpliwością czekamy podczas spektakli. One inspirują reżyserów i pojawiają się w najpiękniejszych filmowych scenach, chętnie emitują je stacje radiowe, a soliści mierzą się z ich wykonaniem w konkursach wokalnych! My je proponujemy w wielkiej gali jubileuszowej, w wykonaniu ponad stu artystów. Od pierwszej chwili emocje będą rosły, nie pozwalając Państwu zaczerpnąć głębszego oddechu, aż do zjawiskowego finału… – zapewnia Małgorzata Mendel, dyrektor festiwalu.

Wśród arii, miłosnych duetów oraz wielkich scen zbiorowych nie zabraknie tych zjawiskowych: „Nessun dorma”, „Recondita armonia”, kupletów Torreadora, chóru „Va pensiero”, wzruszającego „Te Deum” z „Toski”, „Barkaroli” i innych. Wszystkie, bez wyjątku, porywają i wzbudzają ogromne emocje.
Do tego wyjątkowego koncertu zaprosiliśmy Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienitych solistów, których kariery artystyczne pięknie się rozwijają w Polsce i na świecie. Mają cudowne głosy, potrafią oczarować każdą publiczność, łączy ich nie tylko miłość do muzyki, ale także to COŚ, czego nie da się dookreślić, a jednak JEST…
16 września w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpią: Aleksandra Borkiewicz – sopran, Ilona Krzywicka – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Mykhailo Malafii – tenor, Mateusz Zajdel – tenor, Stepan Drobit – baryton, Grzegorz Szostak – bas. Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej w Bytomiu poprowadzi Igor Dohovič.
Więcej o koncercie oraz informacja o biletach: tutaj
„Zemsta Nietoperza” na bis
Na miłośników twórczości króla walca i mistrza operetki, Johanna Straussa, czeka znakomita inscenizacja słynnej „Zemsty Nietoperza” w reżyserii Henryka Konwińskiego, zrealizowana w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1993 roku i z powodzeniem wznowiona w 2020 roku z udziałem nowej obsady. Przedstawienie cieszy się nieprzerwanie uznaniem publiczności i w każdym sezonie przyciąga coraz to młodsze pokolenie widzów. Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka Straussa.

Spektakl zostanie zaprezentowany w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza we wtorek, 13 września o godz. 18.00. Recenzenci są zgodni, że „całe przedstawienie (…) bawi od pierwszej do ostatniej sceny”, zaś „wartka akcja i doskonałe aktorstwo – wszystko to sprawia, że bytomską Zemstę nietoperza ogląda się z prawdziwą przyjemnością (…). Choć to na wskroś klasyczna realizacja operetki, to została nieco odświeżona. Nie brakuje tu intrygujących i nieco zaskakujących odniesień do współczesności. Pojawia się bowiem telefon, a arystokraci korzystają z Facebook’a i Twittera!”.
Mała wielka msza
Jedno z najpiękniejszych i najbardziej poruszających dzieł oratoryjnych w historii muzyki, czyli „Mała msza uroczysta” Gioacchino Rossiniego to kolejny punkt tegorocznego programu. Dzieło skomponowane zostało przez Rossiniego w wieku 71 lat. Kompozytor mówił o nim, że to „ostatni grzech starości”, sam nie wiedząc, czy jest bardziej sakralne, czy może świętokradcze. Z całą pewnością wyjątkowe i monumentalne, a wykonane zostanie w wersji oryginalnej: na chór, czwórkę solistów, dwa fortepiany i organy. Koncert przygotowuje muzycznie Anna Szostak, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek w Polsce, założycielka, dyrektorka i dyrygentka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Wystąpią: Śląski Chór Festiwalowy, Magdalena Abłażewicz – sopran, Emilia Rabczak – mezzosopran, Mateusz Zajdel – tenor, Aleksander Teliga – bas, Michał Goławski – fortepian, Jakub Czekierda – fortepian, Paweł Seligman – organy, Anna Szostak – dyrygentka.
Polsko-ukraińskie kolory
Zaprzyjaźnieni z festiwalem znakomici artyści Halina i Aleksander Teligowie oraz młode, debiutujące śpiewaczki: Magdalena Abłażewicz – sopran i Emilia Rabczak – mezzosopran, wystąpią podczas muzycznego preludium, 10 września o godz. 18.00 w COK Dom Narodowy w Cieszynie. Koncert „Dwa kolory” to okazja by wysłuchać polskich i ukraińskich, niezwykle poruszających pieśni – zarówno ludowych, jak i tych stylizowanych, których autorami są XIX i XX-wieczni kompozytorzy. Te ukraińskie utwory, nieznane szeroko polskiej publiczności, podbijają serca słuchaczy za każdym razem – nie bez powodu do programu wspólnych koncertów włączał je wielokrotnie koncertujący z Haliną i Aleksandrem Teligami Bogusław Kaczyński.
Śląska interpretacja muzyki Karola Szymanowskiego
„Viva il canto” to także bezprecedensowe muzyczne spotkania oraz prawykonania – i ich także nie zabraknie w tym roku. Podczas koncertu pt. „Daleko został cały świat…”, uświetniającego przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego” skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza Tomasza Orlowa. Wydarzenie odbędzie się 14 września o godz. 18.00 w COK Dom Narodowy w Cieszynie. Wstęp wolny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Cieszyna i Województwa Śląskiego.
Współorganizacja: Powiat Cieszyński
Patroni medialni:
- TVP Katowice
- Polskie Radio Katowice
- PRESTO
- Kronika Beskidzka
- Głos Ziemi Cieszyńskiej
- Portal Beskidzka24
- GŁOS Gazeta Polaków w Republice Czeskiej
- Portal OX.PL
- Radio CCM
Więcej na www.vivailcanto.pl
Kontakt dla mediów:
Email: info@vivailcanto.pl
Tel.: +48 504 043 547